Kedy bude kríza „istá“

8. augusta 2011, rebel, Nezaradené

Zníženie Ratingu USA agentúrou Standard&Poor’s rozhýbalo svetové akciové burzy do tej miery, že mnohí experti začínajú porovnávať k počiatkom krízy v roku 1929. Sú rovnaké podmienky dnes aké boli dôsledkom „Veľkej krízy?“

V roku 1929 došlo k určitému prehriatiu ekonomiky. Po 4 rokoch enormného rastu (mnohé firmy zvýšili ceny svojich akcií až o 120%) sa ukázalo, že trhové ceny sú prehnané oproti skutočnej hodnote. Za prvý mesiac krízy stratili akcie v priemere 33% ceny a do roku 1932 stratili až 90% svojej ceny.

Sú tieto predpoklady naplnená aj dnes? Čiastočne určite áno. Len súčasná ekonomika nedokáže dlhodobo skrývať nadhodnotenú cenu akcií a signály oveľa skôr odhalia previnilcov. Všetci si určite pamätáme bankrot firmy ENRON v roku 2001 alebo megakrízu .COM (dot com) v roku 2000, kedy v priebehu niekoľkých mesiacov stratili niektoré internetové firmy veľkú časť svojej hodnoty. V priemere sa predpokladá, že firmy stratili okolo 5 biliárd dolárov (čo v tom období predstavovalo takmer 50% amerického dlhu). No a v neposlednom rade to bola „hypotekárna kríza“ spred 3 rokov, ktorá dodnes máva so svetovými ekonomikami. Dá sa predpokladať, že takto nadhodnotených firiem existuje na trhu viac a ak sa odhalia v krátkom časovom intervale, budú čiastočne splnené predpoklady z roku 1929.

V roku 1929 však dolár nezaznamenal výraznejšiu infláciu oproti predchádzajúcemu obdobiu. Dnes je situácia opačná. Investori začínajú strácať dôveru v dolár a čoraz viac sa uchyľujú k švajčiarskemu Franku a japonskému Yenu. Umelé posilňovanie týchto mien však neteší domácich ekonómov a výrazne zdražuje export, čo môže výrazne oslabiť domácu ekonomiku Švajčiarskla a Japonska. Môže tu vzniknúť nožnicový efekt, kedy začne dolár výrazne strácať svoju hodnotu (veľmi to súvisí s tým, ako sa zachová Čína). To síce posilní americký export, ale za cenu celkového zníženia dôvery v Dolár.

A ako je na tom EURO? Nie je to oveľa lepšie. Keby bolo v tomto okamihu EURO „zdravé“, mohla na poklese Dolára profitovať Európska únia. Samozrejme, znížením kurzu by stratila na exporte, ale mnohé svetové štáty, ktoré majú dnes hlavnú obchodnú menu Dolár by začali uvažovať o zvýšení podielu EURA.

Takže, čo nás čaká? Celý svet sa obracia na Newyorskú burzu. Verím, že piatkové emócie cez víkend ochladli a politici sa predbiehali v prinášaní „dobrých správ“. Takže kedy to vypukne? Newyorská burza otvára o 9:30, čo je 15:30 nášho času. Najťažší bude dnešný deň. Ak sa celý týždeň neudeje nič podstatné, svet si môže trochu vydýchnuť. Karty môžu zamiešať ďalšie 2 Ratingové agentúry Moody´s a Fitch, ktoré zatiaľ ponechali USA najvyšší Rating AAA.

Nechajme sa príjemne prekvapiť.