Súčasťou mojej práce ako internetového marketera je aj hľadanie vhodných zdrojov informácií, článkov, videí, publikácií… Často pri tom kupujem elektronické knihy (eBooky), ktorých výhodou je hlavne to, že sa dajú čítať na bežnom telefóne alebo tablete a že takisto autor ich dokáže pomerne ľahko aktualizovať, takže zvyčajne zachytávajú najnovší vývoj. Veľmi dobrým zdrojom takýchto kníh je Amazon Kindle, ktorý predáva aj tlačené knihy aj elektronické, ktoré sú primárne určené pre čítačky Kindle. A tu som zistil, že Amazon dosť výrazne okráda Slovákov a ešte výraznejšie Čechov.
Ako nás okrádajú?
Dôvodom sú nejasné zákony týkajúce sa DPH. Hoci máme jednotnú európsku legislatívu, v každej krajine si platenie DPH vysvetľujú ináč. Ako príklad uvediem to, že pokiaľ čo v niektorých krajinách EU predávate tovar alebo službu mimo EU, DPH sa automaticky nepridáva (predávate bez DPH). Ja som nedávno realizoval službu v Rusku a keď som ju fakturoval, tak mi plátca musel dať potvrdenie, že je platiteľom dane v Rusku, ináč by moja faktúra musela obsahovať aj DPH (takéto som mal ištrukcie z daňového úradu). To znamená, že ak si niekto cez Internet kúpi môj SW napríklad v Keni, tak mi buď dá od Keňského daňového úradu potvrdenie, že je plátcom DPH (ak také niečo existuje) alebo mu musím automaticky zaúčtovať slovenskú DPH. Toto bol len jeden príklad z mnohých. Túto nejasnú daňovú situáciu využíva Amazon a vysvetľuje si naše daňové zákony po svojom.
Uvediem jednoduchý príklad. Tu je elektronická kniha, ktorú som chcel kúpiť na Amazone. Jej cena v dolároch je 9,62. Teda, takúto cenu vidí Američan.
Akonáhle však Amazon zistil, že som zo Slovenska, okamžite sa zmenila cena na 11.99.
Amazon síce deklaruje, že má európsku pobočku v Írsku, ale na stránke stále figuruje sídlo v USA, takže by nemal účtovať žiadnu daň. Ale dobre. Na knihy je u nás DPH 10%, čiže ak Američan zaplatí 9,62, Slovák by mal zaplatiť 10,58. Predpokladám, že sa hneď ozve nejaký daniar a bude vykrikovať, že na elektronické knihy je daň 20%, a že kniha by mala stáť cca. 11,54. Ale ako vidíte na obrázku, Slovák si uvedenú knihu kúpi za 11,99, čo by predstavovalo DPH vo výške 24,6%. Možno si poviete percento sem, percento tam, ale v tomto prípade je rozdiel okolo pol dolára. A ako európsky plátca DPH by som chcel vedieť, či moja DPH bola naozaj odvedená do európskeho rozpočtu alebo sa stratila v kolose Amazonu a v amerických bankách.
Ako sa to dá obísť?
Hoci je daňová politika Amazonu (ale aj iných firiem z USApôsobiacich na Slovensku) nastavená takto, stále existuje možnosť, ako môže slovenský občan kúpiť takúto knihu bez DPH (teda za americké ceny). Ako sa to dá urobiť? Sledujte môj blog a v niektorom ďalšom článku vám to ukážem…
Celá debata | RSS tejto debaty