Založ si blog

Ako školiť a vyučovať cez Internet – nová realita vo vzdelávaní

Celoplošná karanténa zasiahla podstatným spôsobom oblasť služieb. Mnoho živnostníkov alebo firiem museli prestať poskytovať svoje služby, zavrieť prevádzky, nechať doma svojich zamestnancov. Náklady rastú, príjmy žiadne.

Jednou z oblastí, ktorá je tiež postihnutá je oblasť vzdelávania. Zákaz stretávania, obmedzenie dopravy a zatváranie firiem uzavrelo takisto školiace miestnosti.

Šikovní sa dokážu adaptovať

Pokiaľ sa školenie netýka nejakých manuálnych zručností, napríklad masáže, práca s náradím a podobne, tak sa dá realizovať cez Internet. Tu je ukážka prvého on-line školenia, ktoré sa presunulo z lavíc za monitory počítačov.

Čo potrebujete, aby ste mohli vysielať naživo?
HW – toto je asi najjednoduchšia úloha. Naozaj stačí notebook, len musí byť modernejší, aby to nebola vykopávka spred 10 rokov. Zvládnutie streamovania (živého prenosu) obrazu a zvuku vyžaduje celkom slušný procesorový výkon. Myslím, že procesor Core i5 a 8GB pamäť by to mohol zvládnuť, pokiaľ nebudete mať pootváraných príliš veľa okien. Veľmi dôležitý pri vysielaní je zvuk. Pre začiatok bude stačiť štandarný zabudovaný mikrofón v notebooku, neskôr si môžete zadovážiť štúdiový mikrofón. Vhodné sú aj slúchadlá, aby nedochádzalo k echo efektu, ale tie môžu byť akékoľvek, je to len pre školiteľa. Bolo by vhodné mať k notebooku pripojený ešte jeden monitor, aby mal školiteľ jednoduchšie ovládanie.

Prostredie – nie každé prostredie je vhodné na realizovanie webinára. V prvom rade by za chrbtom školiteľa nemali byť žiadne rušivé vplyvy. Rozhodne by tam nemal niekto chodiť, nemali by tam byť žiadne pohybudúce sa veci, alebo plagáty, aby sa sledovatelia nesústredili na to, čo je tam napísané. Okrem toho by miestnnosť mala mať vhodný tvar, aby nedochádzalo k akustickej ozvene. Vhodné sú ťažké závesy na stenách, ktoré pohlcujú zvuk.

SW – existujú desiatky SW, ktorý môžete použiť. Ak to chcete robiť profesionálne, zabudnite na bezplatné riešenia. Iba si narobíte hanbu.  My sme vyskúšali asi 5 a každý má nejaké iné vlastnosti. Nechcem tu doporučovať žiadny z nich, aby to nevyzeralo, že robím propagáciu. Stačí dať do prehliadača „webinar SW“, „online presentation“ „live conferrence“. „Live steem“ a podobne. Väčšina SW umožňuje bezplatné použitie na 1 alebo 2 týždne, prípadne je tam nejaká minimálna suma napríklad 1 dolár.

Keď budete vyberať SW, treba si odpovedať na niekoľko otázok:

  • potrebujem aby poslucháči videli moju kameru, videli moju obrazovku alebo aby videli tabuľu na ktorú píšem?
  • potrebujem, aby poslucháči mohli písať otázky? (Live chat)
  • chcem na poslucháčov vidieť počas prenosu?
  • chcem aby som ich vedel zobraziť na monitore? (Ich kameru a mikrofón)
  • chcem, aby mali možnosť diskutovať, teda počuť sa navzájom?
  • chcem, aby sa dal prenos nahrávať?
  • chcem mať možnosť hlasovania (zobrazenia dotazníka) počas prenosu?
  • akým spôsobom sa budú účastníci prihlasovať do systému?
  • ako sa dokáže systém vyrovnať so zníženou kvalitou internetu u vás alebo u poslucháčov?

Toto je základná sada otázok, na ktorú si musíte odpovedať pred tým, ako začnete hľadať vhodné riešenie.

Ako to urobiť?

Pred tým, ako sa pustíte do živého vysielania, musíte sa naučiť dôkladne ovládať váš SW. Ak sa vám páčili 2 riešenie, tak možno mať pripravené aj záložné riešenie. Aj tie webinárové systémy môžu mať výpadky a nezabudnite, že ak budete používať napríklad americký, tak vám môže vypadnúť o deviatej ráno, lebo tam sú 3 hodiny v noci a robia údržbu.

Takisto majte aspoň jedno záložné pripojenie. Ja používam klasický hotspot na mobile. Je dobre, ak máte systém, ktorý aj umožní vysielať z mobilu, keby sa stalo, že vám vypadne notebook.

Čo platilo včera, dnes nemusí

Ak ste si večer všetko vyskúšali a všetko fungovalo, ráno to nemusí byť pravda. Mohol sa vám uspať alebo reštartovať počítač, mohol sa uskutočniť nejaký upgrade systému. Odporúčam preto, aby ste hodinku pred začatím webinára skúsili realizovať jeden malý testovací webinár, či vetko funguje. Až tak získate väčšiu istotu, že keď stlačíte tlačidlo štart, tak všetko pôjde hladko.

Veľa štasia.

Blíži sa vek Chat-botov. Ste pripravení?

30.09.2019

Slovo Chat-bot znie dosť futuristicky, ale kto používa Internet, tak sa s ním stretáva možno denne. Keby sme to chceli preložiť opisným spôsobom, tak „chat“ znamená rozprávanie, klebetenie, diskusia, táranie, kecanie, debata a slovo bot je moderná skratka slova Robot, ktoré vymyslel Karel Čapek. Takže Chat bot by mohol byť debatovací robot. Kto používa Chat-bota? [...]

3 chyby, ktoré stoja podnikateľov stovky EURO

11.09.2019

Podnikatelia sa často sťažujú, ako im nedochádzajú peniaze vo fime a na druhej strane častokrát vyhadzujú peniaze niekde, kde by nemuseli. Nadväzujem na môj predchádzajúci článok o marketingových ignorantoch. Zistil, že takmer všetci podnikatelia robia svoje reklamné kampane (mám na mysli Internetovú reklamu) veľmi neefektívne. Pri svojich pozorovaniach som našiel 3 [...]

Aj vy ste marketingový ignorant?

02.09.2019

S týmto slovom som sa stretol prvý krát asi pred 2 mesiacmi. V skupinke diskutujúcich boli dvaja podnikatelia, ktorí sa takto označili, čo bolo 20%. Je to náhoda, alebo naozaj 20% podnikateľov sú marketingoví ignoranti? Pojem slova mi vysvetlili nasledovne: „Mesačne platíme za marketing a reklamu okolo 2.000€, ale nechceme, aby nás marketigová firma zbytočne zaťažovala [...]

Koronavírus / Bozk / Láska /

Prieskum: Ohrozenie koronavírusom pociťujú ľudia s vyššou toleranciou neistoty menej

28.03.2020 18:30

Väčšina respondentov priznala,že dodržiava preventívne opatrenia od začiatku.

pocasie, teplo, sanitka, ambulancia, urgentny prijem

Na domáce odbery nemáme sanitky

28.03.2020 17:33

Ako má človek, u ktorého existuje riziko, že je nakazený koronavírusom, postupovať? Odbery doma sa budú realizovať len vo výnimočne.

sklo / nehoda / cesta / črepiny / črepina /

Vodič skončil v Košiach s autom na streche

28.03.2020 16:34

Dostal šmyk a s autom zišiel z cesty, kde narazil do železného stĺpika. Nafúkal viac ako dve promile.

Roman Mikulec

Mikulec: Do konca týždňa dodajú ochranné prostriedky do prvej línie

28.03.2020 15:12

Peter Žiga (Smer) tiež kritizoval, že vláda nemyslí na ekonomické opatrenia ako úvery či hypotéky.

rebel

Ak chceš byť prvý, nestavaj sa do radu... Aj to je dôvod, prečo som sa pustil Internetového marketingu a aj do neprebádanej oblasti zarábania na internete. Svoje skúsenosti som zosumarizoval v knihe "Najťažšie je zarobiť prvý milión", ktorá sa predáva v maloobchode alebo ju môžete získať v elektronickej verzii. Viac o mne nájdete na q9.sk/omne

Štatistiky blogu

Počet článkov: 62
Celková čítanosť: 241525x
Priemerná čítanosť článkov: 3896x

Autor blogu

Odkazy