Založ si blog

Ako školiť a vyučovať cez Internet – nová realita vo vzdelávaní

Celoplošná karanténa zasiahla podstatným spôsobom oblasť služieb. Mnoho živnostníkov alebo firiem museli prestať poskytovať svoje služby, zavrieť prevádzky, nechať doma svojich zamestnancov. Náklady rastú, príjmy žiadne.

Jednou z oblastí, ktorá je tiež postihnutá je oblasť vzdelávania. Zákaz stretávania, obmedzenie dopravy a zatváranie firiem uzavrelo takisto školiace miestnosti.

Šikovní sa dokážu adaptovať

Pokiaľ sa školenie netýka nejakých manuálnych zručností, napríklad masáže, práca s náradím a podobne, tak sa dá realizovať cez Internet. Tu je ukážka prvého on-line školenia, ktoré sa presunulo z lavíc za monitory počítačov.

Čo potrebujete, aby ste mohli vysielať naživo?
HW – toto je asi najjednoduchšia úloha. Naozaj stačí notebook, len musí byť modernejší, aby to nebola vykopávka spred 10 rokov. Zvládnutie streamovania (živého prenosu) obrazu a zvuku vyžaduje celkom slušný procesorový výkon. Myslím, že procesor Core i5 a 8GB pamäť by to mohol zvládnuť, pokiaľ nebudete mať pootváraných príliš veľa okien. Veľmi dôležitý pri vysielaní je zvuk. Pre začiatok bude stačiť štandarný zabudovaný mikrofón v notebooku, neskôr si môžete zadovážiť štúdiový mikrofón. Vhodné sú aj slúchadlá, aby nedochádzalo k echo efektu, ale tie môžu byť akékoľvek, je to len pre školiteľa. Bolo by vhodné mať k notebooku pripojený ešte jeden monitor, aby mal školiteľ jednoduchšie ovládanie.

Prostredie – nie každé prostredie je vhodné na realizovanie webinára. V prvom rade by za chrbtom školiteľa nemali byť žiadne rušivé vplyvy. Rozhodne by tam nemal niekto chodiť, nemali by tam byť žiadne pohybudúce sa veci, alebo plagáty, aby sa sledovatelia nesústredili na to, čo je tam napísané. Okrem toho by miestnnosť mala mať vhodný tvar, aby nedochádzalo k akustickej ozvene. Vhodné sú ťažké závesy na stenách, ktoré pohlcujú zvuk.

SW – existujú desiatky SW, ktorý môžete použiť. Ak to chcete robiť profesionálne, zabudnite na bezplatné riešenia. Iba si narobíte hanbu.  My sme vyskúšali asi 5 a každý má nejaké iné vlastnosti. Nechcem tu doporučovať žiadny z nich, aby to nevyzeralo, že robím propagáciu. Stačí dať do prehliadača „webinar SW“, „online presentation“ „live conferrence“. „Live steem“ a podobne. Väčšina SW umožňuje bezplatné použitie na 1 alebo 2 týždne, prípadne je tam nejaká minimálna suma napríklad 1 dolár.

Keď budete vyberať SW, treba si odpovedať na niekoľko otázok:

  • potrebujem aby poslucháči videli moju kameru, videli moju obrazovku alebo aby videli tabuľu na ktorú píšem?
  • potrebujem, aby poslucháči mohli písať otázky? (Live chat)
  • chcem na poslucháčov vidieť počas prenosu?
  • chcem aby som ich vedel zobraziť na monitore? (Ich kameru a mikrofón)
  • chcem, aby mali možnosť diskutovať, teda počuť sa navzájom?
  • chcem, aby sa dal prenos nahrávať?
  • chcem mať možnosť hlasovania (zobrazenia dotazníka) počas prenosu?
  • akým spôsobom sa budú účastníci prihlasovať do systému?
  • ako sa dokáže systém vyrovnať so zníženou kvalitou internetu u vás alebo u poslucháčov?

Toto je základná sada otázok, na ktorú si musíte odpovedať pred tým, ako začnete hľadať vhodné riešenie.

Ako to urobiť?

Pred tým, ako sa pustíte do živého vysielania, musíte sa naučiť dôkladne ovládať váš SW. Ak sa vám páčili 2 riešenie, tak možno mať pripravené aj záložné riešenie. Aj tie webinárové systémy môžu mať výpadky a nezabudnite, že ak budete používať napríklad americký, tak vám môže vypadnúť o deviatej ráno, lebo tam sú 3 hodiny v noci a robia údržbu.

Takisto majte aspoň jedno záložné pripojenie. Ja používam klasický hotspot na mobile. Je dobre, ak máte systém, ktorý aj umožní vysielať z mobilu, keby sa stalo, že vám vypadne notebook.

Čo platilo včera, dnes nemusí

Ak ste si večer všetko vyskúšali a všetko fungovalo, ráno to nemusí byť pravda. Mohol sa vám uspať alebo reštartovať počítač, mohol sa uskutočniť nejaký upgrade systému. Odporúčam preto, aby ste hodinku pred začatím webinára skúsili realizovať jeden malý testovací webinár, či vetko funguje. Až tak získate väčšiu istotu, že keď stlačíte tlačidlo štart, tak všetko pôjde hladko.

Veľa štasia.

Šokujúca pravda o COVID karanténe na Slovensku

25.08.2020

Príbeh, ktorý teraz opíšem sa zdá až neuveriteľný, hlavne po tom, čo sme prežili na jar tohto roku. Povinné nosenie rúšok v školách kvôli hrozbe nákazy je detská rozprávka oproti tomu, čo som zistil. Čo sa stalo Nie je dôležité, ako som sa dostal k jednému Ukrajincovi, ale jeho príbeh je pravdepodobne jeden z desiatok. Takže Sergej pracuje legálne na Slovensku a [...]

Ekonomika po COVID-e. Prežijú tí, čo sa prispôsobia. Liekom môže byť „agilita“.

07.05.2020

Ak stojíte pred rozhodnutím, čo s firmou po COVID-e, odporúčam vám prečítať si tento článok a možno sa budete inšpirovať. Hoci ešte COVID kríza neskončila, objavujú sa prvé predpovede, čo bude potom. Nechcem suplovať prácu dobre platených ekonómov, ale isté je, že tisíce firiem skončia alebo padnú úplne na dno. Možno by sme mohli túto krízu prirovnať k [...]

Blíži sa vek Chat-botov. Ste pripravení?

30.09.2019

Slovo Chat-bot znie dosť futuristicky, ale kto používa Internet, tak sa s ním stretáva možno denne. Keby sme to chceli preložiť opisným spôsobom, tak „chat“ znamená rozprávanie, klebetenie, diskusia, táranie, kecanie, debata a slovo bot je moderná skratka slova Robot, ktoré vymyslel Karel Čapek. Takže Chat bot by mohol byť debatovací robot. Kto používa Chat-bota? [...]

turecko zemetrasenie ruiny

Gréckom a Tureckom otriaslo silné zemetrasenie, hlásia najmenej štyri obete

30.10.2020 16:21

Zemetrasenie si vyžiadalo aj 120 zranených. Jeho hypocentrum sa nachádzalo v Egejskom mori.

Francúzsko útok nôž vyšetrovanie pieta Nice

Polícia v spojitosti s útokom v Nice zadržala 47-ročného muža

30.10.2020 14:11

Jednou z troch obetí štvrtkového útoku nožom vo francúzskom meste Nice bola žena brazílskej národnosti.

covid, testovanie, orava, koronavírus

Prikáže vláda zdravotníkom testovať? Naď nevylúčil ich mobilizáciu

30.10.2020 12:15, aktualizované: 16:41

Slovensko nie je pripravené na testovanie celej populácie, uviedla prezidentka Zuzana Čaputová. Zlyháva to na počte zdravotníkov. Zmobilizujú ich?

čaputová matovič

Podľa Čaputovej nie je možné otestovať všetkých. Matovič zdravotníkom verí

30.10.2020 11:30, aktualizované: 17:18

Prezidentka zároveň žiada prehodnotiť podmienky zákazu vychádzania a volá po dobrovoľnosti testovania.

rebel

Ak chceš byť prvý, nestavaj sa do radu... Aj to je dôvod, prečo som sa pustil oblastí, ktorým sa iní vyhýbajú. Agilné poradenstvo, moderný Internetový marketing a aj do zatracovanej oblasti zarábania na internete. Napísal som nieoľko eBookov, ktoré sa dajú stiahnuť z project-academy.com a aj tlačenú knihu o Internetovom marketingu "Najťažšie je zarobiť prvý milión", ktorá sa predáva v maloobchode alebo ju môžete získať v elektronickej verzii. Môžete sa so mnou spojiť na linkedin.com/in/branogablas/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 64
Celková čítanosť: 261938x
Priemerná čítanosť článkov: 4093x

Autor blogu

Odkazy