Založ si blog

Čo znamená Agilný a čo je to Scrum?

V poslednom čase sa na mňa ľudia často obracajú ľudia ohľadom agility, agileného prístupu, agilného prostredia a takisto záhadného slova Scrum (teda nie záhadného pre mňa). Nakoľko som školiteľ a konzultant v oblasti agilných prístupov, rozhodol som sa napísať tento článoček, kde všetko vysvetlím.

Čo je to agilita?

Padľa Wikipédie, Agilita je schopnosť zneny smeru tela účinným a efektívny spôsobom. Zvyčajne sa táto schopnosť spájala so zvieratami, ktoré dokázali meniť smer pri ohrození života. V širšom poňatí je agilita schopnosť rýchlo sa prispôsobiť meniacim sa životným podmienkam. Agilita kopíruje prirodzené správanie ľudí. Častokrát vysvetľujem agilitu na príklade novovybudovaného sídliska. Betónové chodníčky je to, čo architekti diktujú obyvateľom a vychodené vedľajšie chodníčky je to, kadiaľ ľudia naozaj chodia. Niekedy sa agilnému správaniu hovorí cha-orderic. Je to zavedenie určitého poriadku do chaosu. Aj ľudia na novom sídlisku najprv začnú chodiť chaoticky cez trávniky, ale časom si vyšľapú jeden chodíček a všetci ho používajú.

Agilita v projektovom riadení

O agilite sa najčastejšie hovorí v oblasti projektového riadenia. Agilné riadenie predstavuje protipól klasickému projektovému riadeniu. Najznámejšie metódy klasického projektového riadenia sú PRINCE2, PMI alebo IPMA. Klasické projektové metódy sa nazývajú aj vodopádové, čo je odvodené od od toho, že príkazy sa zadávajú zhora nadol. Agilita pri riadení projektov znamená, že sa dávajú väčšie právomocí tímom, zákazník sa aktívne zúčastňuje vývoja a zákazník dostáva hodnotu čím skôr v projekte.

Klasické projektové riadenie

Zoberme sí príklad začiatku projektu. Pri klasickom riadení sa projekt začína detailnou špecifikáciou riešenia a následne dlhodobým procesom prípravy a podpisu zmluvy.  Potom na dlhý čas dodávateľ začne pracovať a vyrábať a po roku-dvoch zákazník dodá presne to, k čomu sa zaviazal. Pri tom možno prekročí rozpočet bude prdlžvať pôvodne dohodnutý čas dodávky. Otázkou zostáva, čo to zákazník stále ešte chce.

Agilné projektové riadenie

Pri agilnom riadení so dodávateľ so zákazníkom dohodnú na dodávke v hrubých rysoch a neskôr sa môže došpecifikovať detaily. Tým sa zabezpečí, že konečné dodávka možno nebude mať všetky požadované funnkcionality, ale bude fungovať, prinesie zákazníkovi hodnotu, ktorú očakáva a riešenie bude dodané v dohodnutom čase a s dohodnutým rozpočtom.
V skratke povedané, klasické riadenie projektu sa snaží zabrániť zmenám (change prevention), zatiaľ čo agilné riadenie  sa neustále pýta zákazníka, či nechce niečo zmeniť.

Čo je Scrum?

Scrum je jeden zo spôsobov agilného riadenia. Je najjednoduchší a svetovo najrozšírenejší. Predpokladá sa, že celosvetovo až 60% agilných projektov je riadených prostredníctvom Scrum. Je to pomerne ťažko pochopiteľné, lebo v Scrum sú len povinné 3 roly a to Scrum Developer, Scrum Master a Scrum Product owner. Scrum Developer je spoločný názov pre všetkých členov vývojového tímu. Pôvodne boli agilné metódy používané iba v oblasti IT, pro sa tím nazýva vývojový tím, ale Scrum je univerzálna metodika a môže sa použiť aj v iných oblastiach hospodárstva. Scrum Master sa stará o dodržiavanie Scrum procesov počas projektu a zabezpečuje, aby Scrum tím mal všetky potrebné prostriedky na nerušenú prácu.
Scrum Product Owner zastupuje zákazníka. Je zodpovedný za správne prenesenie požiadaviek používateľa do vývojového tímu.

Ako je možné, že čas a náklady nebudú prekročené?

Toto sa zabezpečí tým, že sa prioritizujú dodávky. (Ani neviem, či slovo prioritizovať je gramaticky správne). Najčastejšie používaná prioritizačná metóda sa nazýva MoSCoW. V skratke to znamená, že pre každú funkcionalitu si poviem, či ju musím mať, alebo či sa bez nej zaobídem. Napríklad žmýkačka musí mať aspoň jednu žmýkaciu rýchlosť, ale nemsí mať nastavenie rýchlosti s krokom po 10 otáčok za minútu. To znamená, že v Scrum projekte zákazník dostane všetky dôležité funkčnosti, ale mnoho z menej dôležitých nedostane.

Ako prebieha školenie Scrum?

Školenie Scrum je dvojdňové a obsahuje teoretickú a praktickú časť. V teoretickej časti preberáme princípy a procesy Scrum. Intenzita teoretickej prípravy závisí od znalostí študentov či už z vllastnej práce v Scrum projektoch alebo z manuálu SBOK, ktorý študenti dostávajú pred kurzom.


Školenie sa realizuje ako Scrum projekt, takže všetci študenti si vyskúšajú všetky roly Scrum Master, Scrum Product Owner a takisto prácu v tíme ako Scrum Developer.
V praktickej časti si vyskúšame techniky, ktoré sa realizujú v skutočnom Scrum projekte a súčasťou školenia je realizovanie aj jedného reálneho projektu.

Aká je Scrum Certifikácia?

Certifikačná skúška Scrum nie je súčasťou školenia, ale realizuje sa on-line kedykoľvek do 6 mesiacov. Pre každú úroveň certifikátu je skúšobný test s rôznym množstvom otázok. Scrum Developer má na skúške 75 otázok, Scrum Master test má 100 otázok a Scrum Product Owner musí odpovedať na 140 otázok.
V prípade neúspechu pri prvom pokuse je možné skúšku opakovať.
Gablas - Certifikát Scrum Product Owner získaý po úspešnom skúšobnom teste

Už len záverom

Agilita nie je liekom na všetko. Je veľa typov projektov, kde sa lepšie hodí klasické riadenie. Napríklad pri stavebnom projekte sa investor nemôže rozhodnúť na treťom poschodí, že by chcel rozšíriť budovu. Okrem toho, zavedenie agilného riadenia vyžaduje určitú odvahu, pretože agilita sa netýka len riadenia projektu, ale celá firma musí zaviezť agilné procesy.

3 chyby, ktoré stoja podnikateľov stovky EURO

11.09.2019

Podnikatelia sa často sťažujú, ako im nedochádzajú peniaze vo fime a na druhej strane častokrát vyhadzujú peniaze niekde, kde by nemuseli. Nadväzujem na môj predchádzajúci článok o marketingových viac »

Aj vy ste marketingový ignorant?

02.09.2019

S týmto slovom som sa stretol prvý krát asi pred 2 mesiacmi. V skupinke diskutujúcich boli dvaja podnikatelia, ktorí sa takto označili, čo bolo 20%. Je to náhoda, alebo naozaj 20% podnikateľov viac »

EUGEN, prestaň nás už klamať!

24.10.2018

Ako som sa potešil, keď som videl v reklame, že niekto bude monitorovať projekty hradené z prostriedkov EÚ. Musím povedať, že by som rád vedel, čo sa kde urobilo, poopravovalo a podobne. Lenže viac »

prezidentka, zuzana čaputová

Prieskum: Čaputová je najdôveryhodnejším politikom, počtom percent predbehla premiéra

22.09.2019 13:48, aktualizované: 14:22

V júni pred nastúpením do funkcie prezidentky mala dôveru 41% opýtaných, začiatkom septembra to bolo už 56%.

Miroslav Beblavý

Beblavý nevidí Druckerovu stranu Dobrá voľba ako partnera

22.09.2019 13:31

Vníma ju ako "dcérsku odnož" strany Smer.

peniaze, bankovky, kalkulačka, plat

Nové poplatky bánk, zdraženie starých. Na pobočkách bude drahšie

22.09.2019 12:46

Od novembra niektoré služby v bankách pravdepodobne zdražejú. Finančné domy opäť avizujú zmeny cenníkov a poplatkov.

Bratislava, pochod za život, námestie snp.

Národný pochod za život obmedzí dopravu v Bratislave

22.09.2019 12:44

Dopravný podnik Bratislava z dôvodu pochodu upraví trasy niektorých liniek MHD.

rebel

Ak chceš byť prvý, nestavaj sa do radu... Aj to je dôvod, prečo som sa pustil do neprebádanej oblasti zarábania na internete... Moju novú knihu "Najťažšie je zarobiť prvý milión" si môžete stiahnuť na zbohatni.eu

Štatistiky blogu

Počet článkov: 60
Celková čítanosť: 223389x
Priemerná čítanosť článkov: 3723x

Autor blogu

Odkazy