Založ si blog

Aj vy ste marketingový ignorant?

S týmto slovom som sa stretol prvý krát asi pred 2 mesiacmi. V skupinke diskutujúcich boli dvaja podnikatelia, ktorí sa takto označili, čo bolo 20%. Je to náhoda, alebo naozaj 20% podnikateľov sú marketingoví ignoranti?

Pojem slova mi vysvetlili nasledovne: „Mesačne platíme za marketing a reklamu okolo 2.000€, ale nechceme, aby nás marketigová firma zbytočne zaťažovala nejakými číslami. Chcem mať pokoj, nepotrebujem sa v tom vyznať“. Toto bola pre mňa studená sprcha. Internetovému marketingu a reklame sa venujem už okolo 10 rokov, ale firmy si nás vyberajú práve preto, že ich dokážeme presvedčiť výsledkami.

Každé investované EURO sa musí vrátiť

Nie vždy sa to ľahko meria, ale investície do reklamy by sa mali vrátiť. Ináč nedáva zmysel vôbec niečo zaplatiť za reklamu. Vo firmách, ktoré využívajú aj klasický marketing (outdoor, televízia, rozhlas), tak sa dá zmerať len celkový efekt reklamy, v podstate nie je možné, špecifikovať, aký mala podiel Internetová reklama. Ale ak si klientov hľadáte len prostredníctvom Internetu, tak potom by malo platiť, že hodnota nových klientov je viac ako suma investovaná za reklamu.

Aj tu sú určité anomálie, pretože niektorí klienti môžu mať dlhodobú hodnotu, niektorí majú len jednorázovú. Napríklad ak mám tanečnú školu, tak môžem nalákať nových klientov na kurz Salsy, ale potom budú pokračovať na vyšší level, prípadne si zoberú ešte aj iný tanec. Ak ponúkam svadobné šaty, tak klient (alebo radšej klientka) príde raz, požičia si ich alebo ich kúpi. A potom už o nej nepočujem. Iba keby sa rozviedla. V prvom prípade si môžem dovoliť investovať do reklamy viac, ako vám klient zaplatí, lebo dlhodobo sa to vykompenzuje. V druhom prípade musím zarobiť už na prvej transakcii.

Ako vy riešite marketing a reklamu?

Chcel by som za klientov marketingových ignorantov. Odpadla by nám potreba dokazovania efektivity reklamy. My máme s našimi klientami dohodu, že ak im naša reklama neprinesie úžitok, nemusia nám zaplatiť za našu prácu. A veľmi dobre si mesačne pozerajú výsledky, kým nám uvoľnia ďalšie prostriedky.

Chcem by som preto vedieť, ako riešite marketing a reklamu vy. Prikladám krátky dotazník. Zaujímajú aj vás výsledky prieskumu? Ak nám necháte Email, pošlem vám výsledky, ale kľudne môžete odpovedať anonyme. Za váš čas sa vám odmením. Každý kto zodpovedne vyplní dotazník, dostane odo mňa elektronickú verziu knihy „Najťažšie je zarobiť prvý milión“, ktorá je už aktuálne takmer vypredaná v obchodoch. V knihe sa dozviete nielen ako vy ako osoba môžete profitovať na Internete, ale všetky rady sa hodia aj na firmu.

3 chyby, ktoré stoja podnikateľov stovky EURO

11.09.2019

Podnikatelia sa často sťažujú, ako im nedochádzajú peniaze vo fime a na druhej strane častokrát vyhadzujú peniaze niekde, kde by nemuseli. Nadväzujem na môj predchádzajúci článok o marketingových viac »

Čo znamená Agilný a čo je to Scrum?

05.08.2019

V poslednom čase sa na mňa ľudia často obracajú ľudia ohľadom agility, agileného prístupu, agilného prostredia a takisto záhadného slova Scrum (teda nie záhadného pre mňa). Nakoľko som viac »

EUGEN, prestaň nás už klamať!

24.10.2018

Ako som sa potešil, keď som videl v reklame, že niekto bude monitorovať projekty hradené z prostriedkov EÚ. Musím povedať, že by som rád vedel, čo sa kde urobilo, poopravovalo a podobne. Lenže viac »

prezidentka, zuzana čaputová

Prieskum: Čaputová je najdôveryhodnejším politikom, počtom percent predbehla premiéra

22.09.2019 13:48, aktualizované: 14:22

V júni pred nastúpením do funkcie prezidentky mala dôveru 41% opýtaných, začiatkom septembra to bolo už 56%.

Miroslav Beblavý

Beblavý nevidí Druckerovu stranu Dobrá voľba ako partnera

22.09.2019 13:31

Vníma ju ako "dcérsku odnož" strany Smer.

peniaze, bankovky, kalkulačka, plat

Nové poplatky bánk, zdraženie starých. Na pobočkách bude drahšie

22.09.2019 12:46

Od novembra niektoré služby v bankách pravdepodobne zdražejú. Finančné domy opäť avizujú zmeny cenníkov a poplatkov.

Bratislava, pochod za život, námestie snp.

Národný pochod za život obmedzí dopravu v Bratislave

22.09.2019 12:44

Dopravný podnik Bratislava z dôvodu pochodu upraví trasy niektorých liniek MHD.

rebel

Ak chceš byť prvý, nestavaj sa do radu... Aj to je dôvod, prečo som sa pustil do neprebádanej oblasti zarábania na internete... Moju novú knihu "Najťažšie je zarobiť prvý milión" si môžete stiahnuť na zbohatni.eu

Štatistiky blogu

Počet článkov: 60
Celková čítanosť: 223384x
Priemerná čítanosť článkov: 3723x

Autor blogu

Odkazy